poniedziałek, 28 lipca 2014

Jak zrobić labirynt dla chomika?!

Według zapowiedzi dzisiaj napisze wam jak zrobić w prosty sposób labirynt dla chomika lub innego małego gryzonia.
Do wykonania labiryntu będzie nam potrzebne:
  • kartonowe pudełko
  • kartka  papier
  • taśma klejąca
  • klej
  • nożyczki
  • ołówek
Sposób wykonania:
1. Od kartonu odcinamy zbędne zamknięcie z każdej strony, tylko ich nie wyrzucamy, ponieważ przydadzą się do zrobienia ścian labiryntu.
 2. Na kartce papieru rysujemy plan labiryntu (możecie namalować własny lub inspirować się internetem lub mną).
3. Odcięte części kartonu przecinam na pół, tak by zyskać z nich cieńsze paski (aby było ich więcej, a ściany nie mszą być tak wysokie).

4. Przygotowujemy karton tak jak na zdjęciu niżej, aby nic nie odstawało i było równe podłoże (ja przykleiłam odstające części klejem, a szczelinę uzupełniłam jedną ze ścian). Następnie przerysowujemy plan labirynt na podłoże karton, aby było nam łatwiej przymocowywać ściany (tylko pamiętajcie, że szerokość przejść musi być taka aby zmieścił się w niej chomik☺).

 5. Teraz najtrudniejsza część i najbardziej precyzyjna - przymocowanie ścian. Najlepiej nie ciąć wszystkich kawałków na długości ścian tylko zginanie ich w potrzebnych miejscach. Aby wykonać ścianę najpierw musimy zmierzyć jej wymiary, a później przenieść je na karton, zaznaczyć miejsce gdzie ma być zgięcie lub gdzie się ma kończyć i albo obciąć albo zgiąć ( najprostszym sposobem aby zgiąć twardą  tekturę jest przejechanie w miejscu zgięcia ostrym zakończeniem nożyczek). Aby przymocować ścianę do kartonu najlepiej wykorzystać taśmę klejącą. Jeśli chcecie możecie taż wyciąć wejście i wyjście z labiryntu.
 
 6. Po przymocowaniu wszystkich ścian powinniście otrzymać taki efekt.

 Może nie jest to najpiękniejsze, ale ważne, że chomikowi się podoba. Jeśli chcecie możecie wyłożyć przejścia trotami lub siankiem.
Mam nadzieje, że podoba się wam pomysł na labirynt. Wygląd zewnętrzny nie jest aż tak ważny, ważne, że chomikowi się podoba.
Kilka zdjęć Benka i Skubiego:










niedziela, 20 lipca 2014

Nie wszystko jest takie proste.



Pewnie wiele osób, które chcą kupić sobie chomika ale nie wiedzą jakiego dokładnie. Kiedy już sobie wybiorą, np. chomika dżungarskiego pandę, bo jest mały i ma fajne ubarwienie. Później się czyta na innych portalach czy blogach jakiego ktoś ma grzecznego chomika i myśli, że pewnie każdy dżungarski jest grzeczny. BŁĄD, zachowanie chomika zależy od charakteru, mogą być w jednym miocie aniołki i diabełki.
Mój Ben jest bardzo grzeczny da się pogłaskać wziąć na ręce i można się z nim pobawić. Znam chomika tak strachliwego, że jak ją już cudem złapiesz w ręce to siedzi w niech i się nie rusza albo próbuję uciec. Kiedy ucieknie ci z klatki to spróbuj ją złapać (nawet rady z mojego bloga z postu ,, Kolejny wpis z serii ,,O chomiczkach’’ – Co zrobić kiedy ucieknie nam chomik’’ mogą  nie pomóc).
P.S
W następnym poście (najprawdopodobniej za tydzień) chciałabym dodać sposób jak zrobić labirynt dla chomika (nie tunele) tylko musze przemyśleć jaki z moich kilku pomysłów będzie najlepszy☺.
Kilka zdjęć Bena:








sobota, 19 lipca 2014

Choroby i ich objawy u chomików.

Poniżej podaje wam objawy najczęstszych chorób u chomików. Jeśli z waszym chomikiem dzieję się coś złego, przeczytajcie sobie objawy tych chorób i sprawdźcie na co cierpi wasz chomik. Co do leczenia radziłabym wam nie stosować domowych sposobów leczenia bez konsultacji tego z weterynarzem. Zawsze mogliśmy się pomylić w stwierdzaniu choroby lub sposoby które stosowaliśmy były bezsensu i pogorszyły tylko stan zdrowia chomika. Leczenie tych chorób polega na wybraniu się do lekarza weterynarii.

Alergia
Chomik może być uczulony na trociny z niektórych gatunków drewna używane jako w ściółka, pożywienie wysokoenergetyczne jak owies, zboża i kukurydza, materiał na gniazdo, środki do czyszczenia klatki czy kurz. Objawami są problemy z oddychaniem, wysypka skórna, intensywne drapanie, kichanie, łzawienie oczu, zaczerwienienie powiek, wypadanie sierści, podrażnienie łap lub objawy żołądkowe.


Choroba mokrego ogona
Nęka ona młode chomiki syryjskie zbyt szybko oddzielone od matki – czyli narażone na zbyt duży stres. Chomiki dżungarskie też chorują na tę chorobę. Jedną z przyczyn może być również zarażenie się gryzonia bakterią Escherichia coli. Chomik ma okolice odbytu w kale. Objawami są mokre miejsca w okolicy ogona oraz biegunka.

Choroby dróg moczowych
Objawami zapalenia dróg moczowych (pęcherza lub nerek) są: obfite wydalanie moczu, krew w moczu (czerwone zabarwienie ściółki w kąciku, gdzie chomik się załatwia) i silne pragnienie. Czasami chomik wydaje kwiczące odgłosy w trakcie siusiania lub jest otępiały. Niekiedy powyższe objawy są symptomem uszkodzenia nerek – wtedy są niestety nieuleczalne. Chomiki źle odżywiane lub odżywiane pokarmem zawierającym dużą ilość tłuszczy są bardziej podatne na infekcje pęcherza i nerek, gdyż ich mocz ma odczyn bardziej alkaliczny.

Choroby układu nerwowego
Zapalenie opon mózgowych, wskutek nie leczonej w porę infekcji oka. Objawy: nad chorym okiem pojawia się rana lub wypływa ono, chomik jest nieprzytomny lub wykazuje silne objawy bólu: wydaje skrzeki i piski. Jeżeli chomik bardzo cierpi, a nie ma szans, żeby go wyleczyć należy udać się do weta, żeby wykonał eutanazję. Pamiętaj: zawsze mają być to 2 zastrzyki; pierwszy słaby, wprowadzający w narkozę i drugi ten ostateczny. Nigdy nie wolno usypiać chomika tylko jednym zastrzykiem gdyż jest on bardzo bolesny ! Epilepsja, objawami są drgawki. LCM, lymfozytarne zapalenie opon mózgowych: jest samo-uleczalne, w odróżnieniu od opisanego powyżej właściwego zapalenia opon mózgowych. Objawami są chudniecie, wypadanie sierści, światłowstręt. Trwa ok. 3 tyg. Zapadają na nie wyłącznie młode chomiki syryjskie.

Cukrzyca
Chorobę jest bardzo trudno zauważyć. Jeśli chomik jest już starszy i dużo waży – zazwyczaj powyżej 200 gramów (wygląda jak kuleczka), sika bardzo często i dużo a jego oczy są zamglone, wówczas można podejrzewać cukrzycę. Winna w takiej sytuacji jest zła dieta – zawierająca zbyt dużo cukrów (nie tylko dwucukru sacharozy, ale także cukrów prostych – glukoza czy fruktoza, jak również polisacharydów) oraz tłuszczu.

Ektoparazytoza
Ektoparazytoza jest trudną do zwalczenia i bardzo zaraźliwą chorobą skórną, wywoływaną przez ektopasożyty. Pasożyty tę są roznoszone przez zainfekowane chomiki lub siano. Ektopasożyty drążą naskórek powodując zmiany zapalne, zgrubienia i pofałdowania; wypada sierść, łuszczy się skóra. Chomik drapie się bardzo intensywnie, potęgując jeszcze te objawy.

Gruźlica
Rosnąca gorączka, pogarszająca się kondycja zwierzęcia.

Grzybica
Grzybek Aspergillus rozwija się w tym miejscu klatki, gdzie chomik się załatwia. Rośnie on dobrze na podłożu z moczem chomika i rozsiewa spory mogące zaatakować chomika. Grzybek można rozpoznać po najpierw białych, potem czarnych plamach w miejscu gdzie chomik oddaje mocz. Zainfekowany grzybem chomik staje się otępiały, oddycha ciężko, ma zapalenia skórne i czasami chroniczną biegunkę. Objawy formy skórnej grzybicy to: łuszczenie się skóry na uszach, nosie i w okolicy narządów płciowych.

Grzybica skóry
Ciągłe drapanie się, zaczerwienienia skórne.

Grzybica worków policzkowych
Chomiki trzymane w dużych grupach nie wypróżniają swoich toreb do spiżarni bowiem boją się, że utracą ich zawartość. Dlatego trzymają w nich pokarmy różnej wilgotności i świeżości, często organizmy saprofityczne dostające się z karmą w tak odpowiednie warunki do rozwoju jak wnętrze torby policzkowej, stają się chorobotwórcze, często atakują również inne części przewodu pokarmowego. Chomik taki chudnie bez widocznej przyczyny i chodzi z wiecznie napchanymi workami policzkowymi.

Infekcja oczu
Infekcje oka są bardzo groźne – nie leczone szybko antybiotykami przerzucają się na cały oczodół, a później do mózgu. Pierwszym objawem jest wielogodzinne mrużenie oczu, (nie mylić z mrużeniem spowodowanym światłem), sklejanie się powiek, łzawienie, jakaś wydzielina ropna z oczu, czasami oczy robią wrażenie zamglonych. Chcąc oczyścić sobie futerko, chomik rozprowadza infekcje jeszcze głębiej do oka. Niestety pierwsze objawy takiej infekcji są trudno zauważalne. Dopiero gdy cała gałka oczna zrobi się wypukła i pojawi się na niej strup widać, że coś jest nie tak. W tym stadium choroby nie da się już uratować chorego oka, ale można uratować drugie oko i życie chomika, dlatego koniecznie trzeba się udać do weterynarza, żeby zapisał krople do oczu (antybiotyk o nazwie Gentamicin 0,3%, na receptę) i zakraplać je chomikowi 3-4 razy dziennie do oka. Uwaga, infekcja oka w porę leczona jest uleczalna !!!. Oprócz infekcji jest możliwe sklejenie się jednego lub rzadziej obu oczu chomika . Przede wszystkim starsze chomiki mają skłonności do sklejania oczu. Przyczyną tego może być drobne zanieczyszczenie w oku jak np. pyłek kurzu, lub klatka znajduje się w przeciągu, albo może być to symptomem przeziębienia lub alergii. Jedną z przyczyn występowania chorób oczu jest infekcja bakteryjna. Spowodowana jest ona małymi zranieniami w okolicy oka lub samego oka, na przykład przez nieodpowiednią ściółkę.

Infekcja uszu
Jest to stan ucha, którego nie leczenie może doprowadzić do stanu zapalnego. Jak sama nazwa wskazuje jest to stan kiedy ucho jest zainfekowane. Jak czytamy w „Wielkiej Internetowej Encyklopedii Multimedialnej” (WIEM): „Zakażenie, infekcja, zespół objawów patologicznych powstałych na skutek działania na ustrój czynników chorobotwórczych (bakterie, wirusy), po przezwyciężeniu naturalnych barier immunologicznych (bariery ochronne organizmu). Ale kiedy ucho daje się zainfekować i jest podatne na choroby, jak uniknąć infekcji? Infekcja ucha u chomika działa na zasadzie przeziębienia. Kiedy chomik nie ma zapewnionej odpowiedniej temperatury powietrza, albo co gorsza jest narażony na przeciągi, wtedy ucho jest podatne na choroby. W osłabione i słabo ogrzane ucho łatwo wdają się infekcje. Logicznie rzecz biorąc: organizm chomika, który jest dobrze ogrzany (UWAŻAJ aby chomik nie uległ przegrzaniu!) i stoi w zacisznym i nie przewiewnym miejscu będzie potrafił walczyć z infekcjami, dlatego, nie wdadzą mu się.

Infekcje skórne
Chomik może dostać infekcję skórną wskutek zmian spowodowanych:
• Alergią,
• Ektoparazytozą,
• Bakteriami,
• Grzybicą,
• Roztoczami
Choroby skórne są najczęściej wynikiem niewłaściwej pielęgnacji chomika. Zakażenia bakteriami i grzybami są zazwyczaj wtórne, co znaczy, ze występują w następstwie alergii lub ektoparazytozy. Objawami infekcji skórnej jest:
• wypadanie sierści,
• zaczerwienienia i podrażnienia skóry,
• strupy,
• łuszczenie skóry
• zgrubienia i fałdy na skórze
• niespokojne bieganie po klatce w tę i z powrotem
• intensywne drapanie

Kokcydioza
Chorobę charakteryzuje krwawa biegunka, zwierzęta zarażają się w sklepach od królików i ptaków

Liszaj strzygący
Powoduje różne długości włosów, sierść jest nierówna, jakby przystrzyżona.

Nastroszone futro
Chomik posiadający futro nastroszone, ale suche, szukający miejsc odosobnionych, nie uczestniczący w życiu stada jest z pewnością chory lub przegrzany.

Nicienie
Bytujące saprofityczne i takie dostające się z pokarmem wywołują uporczywe biegunki nie dające się zahamować dostępnymi środkami. Chomiki chudną i padają.

Niedobory pokarmowe
Podstawowym pokarmem chomika powinna być specjalna mieszanka ziaren dla chomików jak i różnego rodzaju dodatki, wymienione na tej stronie w dziale Dodatki, (do nabycia między innymi w sklepie zoologicznym). Mieszanki przeznaczone dla innych zwierząt nie koniecznie nadają się dla chomików a niektóre mogą być wręcz szkodliwe. Niedobory pokarmowe prowadzą do wypadania włosów, chudnięcia oraz apatii. Opóźnienia i wady rozwojowe u młodych chomików są często skutkiem niedoboru witamin i składników mineralnych w pożywieniu.

Nużyca
Nużyca jest chorobą pasożytniczą, której przyczyną jest nużeniec. Pasożyt ten osiąga rozmiary od 0,2 do 0,3 mm. Nużeniec najczęściej bytuje w gruczołach łojowych i mieszkach włosowych skóry zakażonych zwierząt. Najczęściej atakuje skórę na grzbiecie nosa, wargach, czole, powiekach, u nasady małżowin usznych, wreszcie na szyi, kończynach a nawet na tułowiu. W początkowym okresie choroby występuje tzw. postać złuszczająca nużycy. Charakterystyczne dla tego etapu choroby jest wystąpienie ograniczonych, okrągłych miejsc pozbawionych włosa (łysinek) w tych miejscach, gdzie umiejscowił się pasożyt. Początkowo pojedyncze łysinki z biegiem czasu zaczynają się powiększać, a następnie, o ile nie zostanie podjęte leczenie zlewają się ze sobą dając obraz rozległego plackowatego wyłysienia. Skóra w miejscach pozbawionych włosa staje się zaczerwieniona, i pokryta niewielką ilością złuszczonego naskórka. Nie leczony i stale pogłębiający się proces chorobowy w może doprowadzić do całkowitego wypadnięcia włosów. Ważne jest wczesne postawienie trafnej diagnozy.

Odwodnienie
Chomik może dostać odwodnienia, jeżeli ma biegunkę lub cierpi na przegrzanie. Wtedy chomik jest słaby, ciężko oddycha i jego ciało może się wydawać chudsze. W następujący sposób można sprawdzić czy chomik jest odwodniony. Należy wziąć fałdę skórną na grzbiecie i puścić z powrotem: gdy skóra powoli się wygładza wtedy chomik jest odwodniony.

Pchły i wszy
Pasożyty zewnętrzne przeniesione na chomiki z psa lub kota. Można je zauważyć jak poruszają się wśród sierści, zwierze jest nerwowe, drapie się do krwi i rozdrapuje swędzące miejsca powodując ogniska zapalne widoczne jako strupy.

Powikłania ciąży i porodu
Najczęściej spotykanym powikłaniem jest zatrzymanie lub opóźnienie porodu. Należy wtedy niezwłocznie zasięgnąć porady weterynarza, gdyż grozi to obumarciem płodów i ropomaciczem u samicy. Ropomacicze nie leczone w porę kończy się zazwyczaj śmiercią samicy. Jeżeli samica po porodzie dłużej niż 2 godziny nie wychodzi z domku – należy skontrolować czy nie zaszły komplikacje okołoporodowe. Może się zdarzyć, że samica urodziła kilka maleństw a sama umarła w trakcie porodu. Wtedy należy udziec maleństwom następującej pomocy:

Próchnica
Próchnica powstaje poprzez częste podawanie chomikowi słodkich rzeczy, jak na przykład: dropsów, słodyczy przeznaczonych dla ludzi, kolb zawierających melasę lub miód jako spoiwo. Również częste przechowywanie jedzenia w torebkach może doprowadzić do stanu chorobowego. Chomik nie może sobie sam czyścić zębów, co prowadzi do zapalenia dziąseł. Stan ten może się pogorszyć i doprowadzić do opanowania oka.

Przerost zębów
Chomiki są gryzoniami, to znaczy, że ich zęby rosną przez całe życie. Chomiki stale muszą sobie ścierać zęby na twardym pokarmie. Czasami, z braku innych możliwości, chomiki wykorzystują pręty klatki do gryzienia. Dobre do ścierania zębów są kawałki drewna z jabłoni (wygotowane i osuszone) lub psie ciastka. Jeżeli chomik nie ma nic do ścierania zębów, nastąpi ich przerost i zęby mogą przedziurawić jamę ustną lub szczękę. Niekiedy chomik łamie sobie jeden ząb, wtedy ząb znajdujący się nad nim lub pod nim może ulegnąć przerostowi, bo nie będzie miał żadnego oporu do gryzienia i ścierania. Podobnie jeżeli jeden ząb rośnie krzywo, przeciwległy ząb ulega przerostowi. Stare chomiki maja tendencje do łamania zębów, dlatego należy u nich często sprawdzać stan uzębienia. Takie kontrole nie szkodzą również młodym chomikom. Można to zrobić biorąc chomika na rękę i zbierając skórę na karku w fałdę – wtedy odsłaniają się zęby. Jednym z symptomów przerostu zębów jest odmawianie jedzenia (chomik nie może nic pogryźć) i co za tym idzie chudnięcie.

Przechłodzenie
Chomik syryjski może się przechłodzić jeżeli temperatura jego otoczenia zostanie nagle obniżona lub z powodu braku wody pitnej. Niekiedy przyczyny przechłodzenia są nieznane. Przechłodzony chomik wydaje się być sztywny i zimny a przy przechłodzeniu z niewyczuwalnym oddechem może się wydać opiekunowi, ze chomik jest nieżywy. Staranna obserwacja pomoże wykryć czy wąsy się poruszają od czasu do czasu, czyli, ze chomik oddycha i jest przechłodzony a nie martwy. Ponieważ oziębienie następuje zazwyczaj wskutek nagłego spadku temperatury, należy posłużyć się przeciwnymi warunkami, żeby obudzić chomika i uniknąć dehydratacji (odwodnienia) i wygłodzenia.

Rak
Rak częściej występuje u samic niż samców. Formy raka atakujące organy wewnętrzne są trudne do leczenia, ale formy zewnętrzne jak np rak piersi można leczyć z powodzeniem operacyjnie. Jeden z chomików mojej przyjaciółki (dżungarek), dostał raka piersi. Ten rak został zoperowany pod narkozą przez weterynarza i chomik jeszcze przeżył pół roku. Niestety po tym czasie rak odrósł i drugiej operacji chomik już nie przeżył – umarł ze strachu w rękach weterynarza. U chomika dotkniętego rakiem może się rozwinąć twardy, szybko rosnący guz. Często trudno jest odróżnić wrzód od raka. Rakowi towarzyszy często ale nie zawsze: utrata sierści, otępienie, osłabienie. W przypadku raka macicy może wystąpić krwotok z okolic narządów płciowych. Objawem raka zewnętrznego są twarde miejsca pod skórą oraz zgrubienia. Jest to choroba niezależna od sposobu hodowli zwierzęcia. Występuje bardzo często u starszych zwierząt.

Rany
Rany mogą być spowodowane upadkiem z wysokości, nabiciem się chomika na któryś z przedmiotów w klatce, lub przez pogryzienie przez inne zwierzę. Jeśli chomik pogryziony jest przez drugiego małego gryzonia, wówczas rany znajdują się w okolicy odbytu, genitaliów lub gruczołów zapachowych. Chomiki gryzą się najczęściej, gdyż są trzymane wbrew zaleceniom w grupach (choć są samotnikami z natury). Inną przyczyną może być brak gotowości samicy do rozrodu – atakuje wtedy samca.

Ropomacicze
Występuje u samic chomików. W okolicy ujścia dróg rodnych można zauważyć krople ropy, a futerko w tych miejscach jest stale wilgotne. Wyciek krwi z okolic narządów rodnych może wskazywać także na raka macicy.

Rozwolnienie
Jest najczęstszą chorobą chomików i najczęstszym powodem ich śmierci. Chomik może dostać rozwolnienia z różnych powodów. Najczęściej przyczyną są nagłe zmiany w odżywianiu lub karmienie zbyt dużą ilością warzyw albo wilgotnym, spleśniałym bądź zupełnie niewłaściwym pokarmem np. przystosowaną dla innych zwierząt [psów, kotów]. Biegunka może też być spowodowana oziębieniem oraz zbyt wilgotną lub wręcz mokrą ściółka. Także nieświeża lub brudna woda do picia może się stać przyczyną biegunki. Bakteryjna infekcja np. pałeczkami Salmonelli również może spowodować rozwolnienie. Odchody chomika dotkniętego biegunką są zazwyczaj blade, miękkie i wodniste. Odbyt chomika może być mokry i czasami trochę zabrudzony. Chomik zdaje się być zdrowy, ale jego ciało może sprawiać wrażenie zapadniętego wskutek dehydratacji. Wielu opiekunów myli biegunkę z chorobą mokrego tułowia, której jednym z symptomów jest biegunka

Rzekome pieprzyki
Czasami niespodziewanie pojawiają się u chomika 2 czarne kropki po obu stronach grzbietu w okolicach biodra. To nie jest choroba, lecz gruczoły zapachowe chomika. Chomik pociera je o ściany klatki znacząc w ten sposób swoje terytorium. Wokół tych gruczołów od czasu do czasu zbiera się kleista wydzielina. Gruczoły są bardziej widoczne u samców niż u samic.

Świerzb
Świerzb jest najczęściej przenoszony przez kontakt z zarażonymi zwierzętami lub sianem. Świerzb podrażnia skórę chomika i powoduje, że chomik stale się drapie. Skóra może być miejscami zraniona lub pozbawiona sierści. Przy kontroli sierści można zauważyć pasożyty wyglądające jak małe plamki, poruszające się w skórze chomika. Niekiedy łatwiej jest je zauważyć, oglądając skórę chomika po ciemku w świetle latarki. Choroba ta rozwija się bardzo długo, objawy mogą się pojawić nawet po miesiącu od zarażenia się.

Tasiemczyca
Chomiki są bardzo chude i stale chudną mimo odpowiedniego apetytu. Są bardzo nerwowe i pobudliwe. Chorobę tą trudno rozpoznać i zwierzęta w wyniku wyniszczenia padają. Tasiemce wywołują też chorobę mokrego ogona, która objawia się galaretowatym kałem i apatią.

Tłuste futro
Objawem jest tłuste i zapocone futerko. Wygląd futerka wskazuje na nieprawidłowości w żywieniu. Żywienie w „puste” witaminy natomiast bogate np. w czekoladę, wafelki i inne produkty lubiane przez chomiki, a których pod żadnym pozorem nie powinno się im podawać. Tłuste futerko spowodowane jest też zbyt słabą wentylacją w pomieszczeniu dla chomików np. akwarium przykryte szybą wspartą jedynie na narożnikach.

Ropień (Wrzód)
Wrzód tworzy się, kiedy w miejscu ugryzienia, zadrapania lub rany powstaje infekcja bakteryjna i pod skórą wytwarza się ognisko ropne. Ugryzienia lub zadrapania u chomika pozostają często niezauważone przez opiekuna. Niekiedy trudno jest rozróżnić wrzód od nowotworu, ale jeżeli zadrapanie lub ugryzienie jest widoczne, to jest to na pewno wrzód.

Wypadnięcie jelita grubego
Wypadnięcie jelita grubego może nastąpić wskutek silnej biegunki spowodowanej np. chorobą mokrego tułowia (ogona), ale nie tylko.

Zajady (strupy w okolicy warg)
Objawami są strupki oraz zaczerwienienie skóry w kącikach pyszczka, wargi a w bardziej skomplikowanych przypadkach również nosa. Przyczyną jest złe lub jednostronne odżywianie. Z tego powodu w skórze powstają małe ranki (rysy), w których zbierają się bakterie oraz grzyby.

Zapalenie mózgu
Objawia się to zaburzeniami równowagi, chomik nieprawidłowo trzyma głowę.

Zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych (LCM)
Zapadają na nie wyłącznie młode chomiki syryjskie. Choroby nie stwierdzono u chomików karłowatych. Objawami są chudnięcie, wypadanie sierści, światłowstręt.

Zapalenie płuc
Zapalenie płuc objawia się miedzy innymi problemami z oddychaniem (duszność), które mogą także wystąpić na skutek alergii, przeziębienia lub zapalenia oskrzeli. Objawami zapalenia płuc mogą oprócz tego być:
• jakby ciche gwizdanie (początkowy objaw zapalenia płuc)
• wyciek z nosa
• dyszenie
• kłapanie zębami
• chomik może się trząść (objaw wysokiej gorączki)
• tracenie szybko na na wadze

Zapalenie torebek policzkowych
Chomik używa swoich torebek policzkowych do jedzenia, przenoszenia materiału na gniazdo. Niekiedy przenoszony kawałek przyklei się do torebek lub je przedziurawi. Przyklejenie zdarza się najczęściej przy przenoszeniu puszystego materiału na gniazdo (waty) lub kleistego pożywienia jak np. czekolada lub toffi (słodyczy nie powinno się w ogóle dawać chomikowi), Ostre kawałki mogą nie tylko utkwić, ale także przedziurawić torebki, powodując infekcję i wrzód w miejscu zranienia. Jeżeli torebki chomika wydają się być stale napełnione i chomik bezskutecznie usiłuje je opróżnić, jest to znak, ze zostały zapchane. Przyjaciel nadesłał jeszcze takie uzupełnienie opisu tej choroby: Objawami są wstręt do jedzenia, obrzmiały policzek i wyciek z oczu. Powodem jest jakiś lepki pokarm, który chomik schował do worka, ale przylepił się wewnątrz, a chomik nie może go wyciągnąć. Jest również możliwość infekcji wewnętrznej worka policzkowego, którego powodem może być brudne, zanieczyszczone jedzenie.

Zarobaczenie
Objawy zarobaczenia: zachwiania równowagi, chomik nie staje na dwóch łapkach co zwykle czyni gdy nasłuchuje. Apetyt i pragnienie ma w normie. Dużo śpi i ma bardzo krótki okres aktywności, np: wypuszczony na podłogę szybko się męczy i odpoczywa.

Zatwardzenie
Zatwardzenie jest najczęściej wynikiem braku wody pitnej, zbyt suchego pokarmu lub zablokowania żołądka. Objawem jest brak kupek chomika w klatce lub ich znikoma ilość. Kupki są małe i twarde. Obserwując chomika można zauważyć, że ma trudności przy wypróżnianiu lub chodzi skulony czy „zgarbiony” jakby go coś bolało.

Zatrucia
Zatrucia zdarzają się wskutek podania zepsutego lub robaczywego pokarmu, a także pokarmu zanieczyszczonego np. środkami ochrony roślin. Jednym z objawów zatrucia może być krwotok z pyszczka. Jeśli jest to jedzenie, które nie było jeszcze używane, to przede wszystkim wyrzuć całe jedzenie (nie wywalaj jeśli chomik zjadł trochę tego jedzenia – patrz „Jak uratować chomika?”), które było w pojemniku z robakami do śmieci. Nie oszczędzaj wywal nawet to, do którego robaki rzekomo jeszcze nie doszły – opróżnij cały pojemnik z jedzeniem, w którym były robaki, pamiętaj chodzi o życie twojego chomika! Sprawdź inne pojemniki z jedzeniem. Skup się i zastanów kiedy ostatnio dawałeś to jedzenie chomikowi i czy w ogóle dawałeś. Jeśli wsypywałeś to jedzenie do pojemnika w klatce chomika, wymień mu jedzenie na świeże, a jeśli chomik je rozsypał, lub w inny sposób zmieszały się z trocinami, zmień mu trociny. Pamiętaj, że znalezienie robaczywego jedzonka nie oznacza śmierci chomika! Może się zdarzyć, ze chomik nie zjadł akurat tego, w którym były robaki. Mój chomik miał takie szczęście! Dawałam mu jedzonko z jednego pojemnika, ale potem nie wiedzieć czemu przestałam i przez długi czas jedzenie to stało w szafie nie ruszane. Po jakimś czasie chciałam mu dać tego jedzonka i znalazłam w nim robaki! Musiały rozwijać się na dnie i przez ten czas zajęły całe opakowanie. Górna warstwa nie była jeszcze „zarażona”, co oznaczało, że jedzenie, które dałam mojemu chomikowi 3 tyg. przed znalezieniem robaków nie było zarażone! Oczywiście wymieniłam mu od razu wszystko w klatce – jedzenie i trociny, a jedzenie w całości wysypałam do śmieci

Zaziębienie
Chomik może złapać przeziębienie od ludzi. Dlatego jeżeli jesteś przeziębiony, staraj się jak najmniej zbliżać lub wcale do chomika, żeby go nie zarazić. Chomik może się również zaziębić, jeżeli klatka stoi w przeciągu, lub jeżeli był kąpany (chomików nie należy w żadnym wypadku kąpać). Oznakami, ze chomik jest przeziębiony jest kichanie i wydzielina z nosa. Oprócz tego chomik może mieć inne objawy jak: łzawienie oczu, otępienie, utrata wagi, brak apetytu i pragnienia oraz trudności z oddychaniem.

Złamania kończyn
Najczęściej zdarza się to podczas nieobecności opiekuna, wieczorem lub w nocy i następnego ranka chomik ma bezwładną kończynę lub zgięty tułów. Zdarza się, że chomik biegając w nieodpowiednim kołowrotku (z możliwym efektem nożycowym) wkręci sobie w niego łapkę. Możliwe jest też utknięcie zwierzęcia pomiędzy prętami klatki lub pięterka. Jeżeli chomik spadł lub uszkodził się podczas wspinania w klatce może być w szoku i należy go niezwłocznie leczyć. Nasze małe gryzonie ze względu na ograniczoną zdolność widzenia, czasami nie mogą dobrze oszacować odległości i skaczą z dużej wysokości na ziemię. U chomika ciężko jest usztywnić odpowiednio kończynę, by zrosła się prawidłowo – zwierzę będzie starało się zerwać usztywnienie i bandaż. Jednak nawet z krzywym zrośnięciem zwierzak poradzi sobie bardzo dobrze. W gorszych przypadkach weterynarz może amputować kończynę.